Pierwsze wzmianki na temat miejscowości odnaleźć można już w dokumentach średniowiecznych. Natomiast z 1595 r. pochodzi wpis w aktach powizytacyjnych parafii Straszęcin, informujący, że w Żyrakowie znajduje się kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Wiadomo również, iż w 1621 r. bp krakowski M. Szyszkowski udzielił pozwolenia na sprawowanie w tej kaplicy posługi duszpasterskiej. Jednak pod koniec XVIII w. kolejny właściciel wsi, Bomer Kalwin, zlikwidował kaplicę i po dobudowaniu piętra zamienił ją na spichlerz. Dopiero w 1946 r. ówczesny dziedzic Witold Pieniążek zwrócił budynek parafii, co pozwoliło znowu go przebudować i przeznaczyć na miejsce kultu. Odnowioną kaplicę poświęcił bp J. Stepa w 1947 r. Rok później w Żyrakowie utworzono rektorat, zaś w 1952 r. parafię, której pierwszym proboszczem został ks. T. Zagólski.

Ważny rozdział w historii żyrakowskiej wspólnoty rozpoczął się z chwilą podjęcia budowy nowego kościoła. Inicjatorem był ks. Jan Chajec, ówczesny proboszcz. Prace budowlane rozpoczęto w 1982 r. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi, ich ofiarności i pracowitości, kościół szybko rósł, tak że już 29 V 1983 r. bp J. Ablewicz wmurował kamień węgielny i poświęcił świątynię. W ciągu następnych lat trwały prace wykończeniowe. Wnętrze kościoła uderza pełną szlachetności prostotą. W centralnej części prezbiterium znajduje się XVII-wieczny obraz przedstawiający Trójcę Świętą, zaś pozostałe elementy wystroju świątyni, choć współczesne, doskonale się z nim komponują - ich autorką jest rzeźbiarka B. Drwalowa.

niedziela,
20 maja 2018