Polecamy strony

  Wyszukiwanie

  Z radością informujemy, że nasza Parafia ma nową responsywną stronę internetową.

   

  Zapraszamy do jej odwiedzania.

   

  Znajdą tam Państwo informacje o naszej Parafii, aktualne intencje mszalne, ogłoszenia parafialne.

   

  Nowy adres strony!!!! 

   

   

  http://www.parafiazyrakow.pl/

   

   

  E-mail parafii:

  kancelaria@parafiazyrakow.pl

  zyrakow@diecezja.tarnow.pl

  Administrator danych osobowych informuje, że dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa".

  Z początkiem tego roku weszła w życie zainicjowana przeze mnie nowelizacja przepisów dotyczących nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich.

  Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej, udzielanej przez adwokata lub radcę prawnego, może skorzystać obecnie każdy, kogo nie stać na opłacenie pomocy prawnika, również osoby o ustabilizowanej dotąd sytuacji rodzinnej i zawodowej, które na skutek jakiegoś nagłego wydarzenia czy nietrafnej decyzji znalazły się w kryzysie.

  Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty, według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy poza kolejnością, jeżeli uzasadniają to ważne powody.

  Więcej informacji o miejscach świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać w urzędzie gminy lub starostwie.

   

                                                                                                 Andrzej Duda

                                                                                                 Prezydent RP

   

  Informacja

   

  Modlitwa transmitowana przez radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz w intencji rozeznania drogi życia dla naszej młodzieży, powołań do kapłaństwa do tarnowskiego Seminarium Duchownego i o świętość życia kapłańskiego.

  Msza św. w tych intencjach z asystą Kleryków jest transmitowana w każdy pierwszy czwartek miesiąca o g. 18.00, a po niej modlitwa różańcowa (g. 19.00).

              Natomiast w każdą czwartą niedzielę miesiąca w radiu RDN jest audycja Alumnów naszego Seminarium pt. „Wieczór z koloratką” o g. 16.30 na tematy związane z odkrywaniem drogi do kapłaństwa i rozeznania sensu życia.

   

   

  Komu należy się pogrzeb katolicki?

  Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi:

  Kan. 1176

  § 1. Wierni zmarli powinni otrzymać pogrzeb kościelny, zgodnie z przepisem prawa.

  § 2. Pogrzeb kościelny, w którym Kościół wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje szacunek ich ciału i równocześnie żywym niesie pociechę nadziei, należy odprawiać z zachowaniem przepisów liturgicznych.

  § 3. Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

   

  **********************************

  Komu odmawia się pogrzebu katolickiego?

  Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi:

  Kan. 1184 –

  § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:

  1 – notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;

  2 – osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;

  3 – inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.

  § 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować.

  Kan. 1185 – Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.

   

  Pogrzeb samobójcy.

  Kwestia pogrzebu samobójców nie jest w sposób bezpośredni podejmowana w obowiązującym Kodeksie Prawa Kanonicznego. W związku z tym odwołujemy się do Instrukcji liturgiczno-duszpasterskiej Episkopatu Polski o pogrzebie i modlitwach za zmarłych z 5 maja 1978 roku. Instrukcja ta w numerze 13 stwierdza:

  Według powszechnego zdania psychiatrów samobójcy nie są w pełni odpowiedzialni za swój czyn. Dlatego nie odmawia się im pogrzebu katolickiego, jeżeli w ciągu życia okazywali przywiązanie do wiary i Kościoła. Uczestnikom takiego pogrzebu należy wyjaśnić sytuację.

  Zacytowany przepis odnosi się do tych, którzy zanim odebrali sobie życie należeli do grona ludzi, których moglibyśmy określić, jako praktykujący katolicy.

  W swej dalszej części Instrukcja poucza, że: Samobójcę, który przed zamachem na własne życie dawał zgorszenie, należy traktować, jako jawnogrzesznika. W takiej sytuacji już możemy mówić o ewentualnej odmowie pogrzebu katolickiego lub przynajmniej ograniczeniu uroczystego celebrowania samej ceremonii. Czynimy to jednak nie z tego powodu, że dana osoba popełniła samobójstwo, ale dlatego, że jej życie było przeciwne duchowi chrześcijańskiemu i do samej śmierci trwała w oddaleniu od Boga i Kościoła manifestując to również przez fakt zadania sobie śmierci. Odprawienie, bowiem takiej osobie pogrzebu identycznego jak każdemu innemu katolikowi żyjącemu w duchu religijnym byłoby zgorszeniem dla wspólnoty miejscowego Kościoła. Czasami zgorszenie dawane za życia przez samobójcę polega na alkoholizmie, a przez to również na braku praktyk religijnych. W związku z tym jednak, że zarówno samobójstwo, będące efektem jakiegoś zaburzenia psychicznego, jak i alkoholizm, który jest chorobą, nie powinny być jedynym motywem odmowy pogrzebu.

  Więcej informacji w zakładce Wiadomości ...

  Modlitwy za zmarłych połaczone z Wypominkami pezez cały rok w każdą Niedzielę:

  o godz. 7.40

   o godz. 15.40

   

  Ofiary na potrzeby remontowo-inwestycyjne parafii Trójcy Przenajśw. można wpłacać na konto.

  BANK  PEKAO SA  Oddział w Dębicy

  Nr  rach.  95 1240 4807 1111 0000 5537 5818

  Bóg zapłać za wszelką pomoc materialną!

   

  Zegar

  Dzisiaj jest

  wtorek,
  10 grudnia 2019

  (344. dzień roku)

  LITURGIA SŁOWA

  Święta

  Wtorek, II Tydzień Adwentu
  Rok A, II
  Dzień Powszedni

  Licznik

  Liczba wyświetleń strony:
  1477697